Selce

Poslednji vikend u oktobru je u kalendaru aktivnosti našeg kluba bio rezervisan za ronjenje u Selcu. DC „Mihurić“ se još jednom dokazao kao odličan domaćin i organizator ronjenja. U Selcu nas je dočekalo sunčano, toplo vreme bez vetra i more ravno kao ogledalo. Dobri vremenski uslovi su privukli veliki broj vikend ronilaca iz Austrije, Nemačke i Italije.

Prva lokacija po planu je bio potopljeni brod „Peltastis“. Za mnoge ljubitelje olupina ovo je lokacija koja se ne propušta. Odlično očuvan i u jednom komadu, „Grk“ leži potpuno ravno na maksimalnoj dubini od 32 metra. Niz muring se stiže tačno na komandni most. Nažalost vidljivost je bila pomalo smanjena zbog velikog broja ronilaca iz raznih okolnih centara, koji su od samog jutra ronili na ovoj poziciji. Prešli smo ga od krme do pramca uživajući u beskraj. Atmosfera na ovoj lokaciji je uvek nekako posebna, pomalo mistična. Obilje ribe koja u jatima živi na brodu predstavlja poseban dekor koji Peltastis čini još lepšim. Jedan zaron na njemu je definitivno nedovoljan da biste ga sagledali sa svih strana. To znači da ćemo morati ponovo doći.

Drugo i treće ronjenje je obavljeno na prirodnim grebenima. Prvi je bio plićina <b>„Tenki“</b> koja počinje na dva metra dubine i spušta se u plavetnilo preko četrdeset metara. Fascinira obilje podvodne flore i faune koja skoro može da parira grebenima na Crvenom moru, ali u drugačijim bojama. Jata pozamašnih picova, brancina, radoznale kirnje i zidovi obrasli žutim i crvenim gorgonijama ostaju u pamćenju.

Hrid „Kamenjak“ je grupa oštrih stena koja viri iz vode na nekih tri stotine metara od obale ostrva Krk. Kada smo kretali na ovaj zaron neposredno ispred centra smo imali priliku da vidimo jedan par velikih delfina koji su neko vreme pratili naš brod. Vidljivost na „Kamenjaku“ je bila preko dvadeset metara! Veliki broj hobotnica je nešto po čemu će se ovaj zaron zapamtiti.

Poslednje ronjenje je izvedeno ispred samog centra, kako domaći kažu „iz dvorišta“. Dno se lagano spušta do nekih tridesetak metara dubine. A u dvorištu „domaće“ životinje: kokoti, velike hobotnice, morski konjići. Ako tome dodamo i potopljeni ribarski „brak“ teren je pravo ronilačko igralište. To potvrđuje i nedavno organizovano Otvoreno prvenstvo Hrvatske u podvodnoj fotografiji na kom su takmičari snimali baš na ovom terenu.

U svakom slučaju, ovakve ronilačke vikende vredi ponavljati dokle god vremenski uslovi to dopuštaju.

.

Štampa